Rehabilitacja ortopedyczna z definicji ma na celu przywracanie funkcji narządu ruchu. Ich aktywności życiowych utraconych wskutek chorób, urazów, zmian wrodzonych i nabytych układu kostno-stawowego i mięśniowego.
Zastosowanie rehabilitacji ortopedycznej: w okresie wzrostu, rozwoju i starzenia się człowieka, zapalenia narządu ruchu, zniekształcenia i dysfunkcje narządu ruchu po porażeniach, w następstwie urazów narządu ruchu (skręcenia, przeciążenia w obrębie stawów, naderwania ścięgien, stłuczenia tkanek miękkich), w następstwie choroby zwyrodnieniowej narządu ruchu, po operacjach naprawczych narządu ruchu, przede wszystkim implantacji protez stawowych, w następstwie chorób nowotworowych narządu ruchu.
W rehabilitacji ortopedycznej zastosowanie znajduje terapia manualna, masaż, jak i fizykoterapia. Krioterapia miejscowa, elektroterapia, laseroterapia niskoenergetyczna, magnetoterapia z zastosowaniem zmiennego pola magnetycznego niskiej częstotliwości.
Zabiegi fizykoterapeutyczne wdrażane są bezpośrednio po urazie, w celu zniwelowania obrzęku, jak i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Co w konsekwencji prowadzi do skrócenia okresu leczenia. Po leczeniu operacyjnym natychmiastowa rehabilitacja jest podstawową składową drogi do zmniejszenia skutków ubocznych wynikających z unieruchomienia. Wczesna rehabilitacja eliminuje powikłania zatorowo-zakrzepowe, a jej celem jest błyskawiczna pionizacja oraz zaktywowanie chorego. Rehabilitacja ortopedyczna planowana jest w optymalnym okresie, po wygojeniu ran w celu odbudowy utraconej masy mięśniowej.
Fizjoterapia ortopedyczna idealnie sprawdzi się w przypadku pacjentów bólowych (np. bóle stawów, mięśni, dyskopatie, bóle głowy), problemów urazowych i przeciążeniowych (złamania, stłuczenia, skręcenia, naderwania mięśni, uszkodzenie struktur stawowych), pacjentów przedoperacyjnych (w celu przygotowania do operacji, przyspieszenia procesu leczenia, np. przez zabiegiem rekonstrukcji ACL, szycia łąkotek), pacjentów pooperacyjnych (po rekonstrukcji więzadeł, szyciu lub wycięciu łąkotek, zespoleniach złamań, endoprotezoplastyce), chęci powrotu do sportu po urazach i kontuzjach, problemów po wypadkach komunikacyjnych, upadkach, wad postawy, problemów stomatologicznych.