Celem rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie pełnej lub jak najbardziej możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy oraz do czynnego uczestnictwa w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym.
Kompleksowa rehabilitacja prowadzona jest przez zespół terapeutyczny złożony z lekarzy, fizjoterapeutów oraz neurologopedy.
Powodzenie tej formy leczenia zależy od wielu czynników, w tym od czasu rozpoczęcia rehabilitacji, od wieku chorego, jego indywidualnych predyspozycji umysłowych, a także determinacji i włożonego wysiłku.
Obecnie neurorehabilitacja należy do standardowego postępowania u pacjentów z chorobami układu nerwowego, które ograniczają lub zmniejszają ich możliwości psychomotoryczne i intelektualne.
Stosowane u nas metody różnią się w zależności od rodzaju choroby. I tak mogą polegać one na kinezyterapii (ćwiczeniach ruchowych), specjalistycznych metodach neurofizjologicznych (PNF, Bobath), PIR, stretching oraz masaż u pacjentów ze spastycznością mięśni w celu zmniejszenia przykurczy mięśniowych, oraz fizykoterapii.
#PNF
PNF (proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu) to metoda polegająca na wykorzystaniu ruchów trójpłaszczyznowych, podobnych do tych wykorzystywanych w życiu codziennym. Terapia jest w pełni bezbolesna oraz funkcjonalna – skupiona na indywidualnych potrzebach i trudnościach ruchowych zgłaszanych przez pacjenta. Koncepcja bazuje na postrzeganiu chorego w sposób holistyczny.
#METODA BOBATH
Celem usprawniania według metody Bobath jest doprowadzenie pacjenta do maksymalnej samodzielności, na jaką pozwala uszkodzenie struktur Ośrodkowego Układu Nerwowego.
Głównymi założeniami metody Bobath są:
- stosowanie odpowiednich technik postępowania, które wpłyną na obniżenie zbyt wysokiego napięcia mięśniowego lub podwyższenie zbyt niskiego napięcia mięśniowego,
- hamowanie odruchów patologicznych,
- wyzwalanie ruchów maksymalnie zbliżonych do ruchów fizjologicznych poprzez poprowadzenie i stymulację tych ruchów z punktów kontroli ruchu (m.in. głowy, obręczy barkowej, obręczy miedniczej),
- przeniesienie zdobytych umiejętności ruchowych na aktywności dnia codziennego.
Terapeuta proponuje ćwiczenia dla całego ciała, a nie jedynie jego wybranych fragmentów, dzięki czemu pacjent jest dynamicznie aktywowany do udziału w terapii. Pomoc ze strony terapeuty należy dozować tak, aby zapewniała ona maksymalny, aktywny udział pacjenta w terapii, ale nie powodowała zbyt silnej, nieprawidłowej reakcji w wyniki wysiłku i stresu.
#KINESIOTAPING
Polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób specjalistycznego plastra, który zależnie od aplikacji stosowany jest w celu:
- zmniejszenia bólu
- wspomagania pracy mięśni
- korygowania niewłaściwej pozycji stawu.
Z myślą o Państwa zdrowiu przygotowaliśmy pakiety rehabilitacyjne, które są dostosowane do potrzeb pacjentów. Kupując wybrany pakiet rehabilitacyjny oszczędzają Państwo czas i pieniądze.
Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez Nas pakietami.
- Pakiet terapeutyczny neurologiczny – 5 wizyt – czas trwania ok. 60 / 30 minut
- Pakiet terapeutyczny neurologiczny – 10 wizyt + 1 gratis – czas trwania ok. 60 / 30 minut