Kręgosłup

Ból kręgosłupa

Kręgosłup jest elementem szkieletu, na którym opiera się ciało człowieka, a w tym mięśnie i organy wewnętrzne. Kręgosłup składa się z 33-34 kręgów podzielonych na odcinki: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy.

Mięśnie kręgosłupa odpowiadają za poruszanie tułowiem, kończynami górnymi i dolnymi oraz głową. Aby mięśnie kręgosłupa mogły prawidłowo spełniać swoją funkcję, należy trenować ich siłę, poprzez ćwiczenia rozciągające czy też na równowagę. Mięśnie kręgosłupa mogą ulegać uszkodzeniom, co przejawia się silnym bólem. Częstym przypadkiem uszkodzenia mięśni kręgosłupa jest ich naderwanie spowodowane na przykład dźwiganiem zbyt ciężkich przedmiotów.

Rehabilitacja po operacjach

Istnieje wiele rodzajów operacji wykonywanych na kręgosłupie. Każda z nich wymaga kompleksowego podejścia do niej i wszelkich możliwych powikłań po. Leczenie po zabiegu/operacji składa się z: zabiegów fizykalnych, takich jak laser, pole magnetyczne czy ultradźwięki; terapii manualnej, takiej jak terapia powięziowa, masaż, mobilizacja oraz manipulacja stawowa; a także ćwiczeń dopasowanych do możliwości i potrzeb pacjenta.

Operacja, operacji nie jest równa w związku z czym nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z fizjoterapeutą, aby ocenić dany przypadek.

RWA UDOWA

To jedna z chorób należąca do grupy schorzeń korzeniowych, choroba neurologiczna dotycząca kręgosłupa. Polega na chronicznym ucisku i drażnieniu korzeni nerwowych znajdujących się na wysokości L2-L4.
rwa udowa
  • OBJAWY
  • LECZENIE

Ból zlokalizowany na przedniej części uda o charakterze mrowienia i drętwienia. Następuje osłabienie siły mięśniowej kończyny dolnej, problemy z wyprostem w stawie kolanowym. Mocny ból uda nasilający się przy chodzeniu, jak i zaburzenia mikcji i defekacji.

Leczenie odbywa się z wykorzystaniem zabiegów fizykalnych, terapii manualnej, masażu, terapii powięziowej,  kinesiotapingu i odpowiednio dobranych ćwiczeń.

RWA KULSZOWA

Jednostka chorobowa, odnosząca się do zespołu objawów, spowodowanych uciskiem struktur wychodzących z rdzenia kręgowego, wchodzących w skład nerwu kulszowego.
  • OBJAWY
  • LECZENIE

Ból odcinka lędźwiowego promieniujący przez pośladek do biodra, tylną częścią uda do kolana lub aż do stopy.

Zabiegi fizykalne, terapia manualna, neuromobilizacje, odpowiednio wyselekcjonowane ćwiczenia, ruchowe wzorce przeciwbólowe, kinesiotaping.

RWA BARKOWA

Powszechna dolegliwość narządu ruchu, jej przyczyną jest długotrwały ucisk na korzenie nerwowe, należy do grupy korzeniowych zespołów bólowych.
fizykoterapia
  • OBJAWY
  • LECZENIE

Rwący ból okolicy barku, drętwienie kończyn górnych w okolicach szyi przechodzących przez ramię, przedramię, a nawet do palcy.

Neuromobilizacje, metoda McKenziego, ćwiczenia ruchowe, zabiegi fizykoterapii.

PRZECIĄŻENIA KRĘGOSŁUPA

Stan nadmiernego napięcia mięśni pleców, obejmujący kręgosłup szyjny, piersiowy czy lędźwiowy, występujący zwykle na skutek nieprawidłowych nawyków ruchowych, złej higieny pracy, niestosowania ergonomii pracy (m. in. niedostosowanie warunków pracy do warunków fizycznych osoby) bądź niewystarczającej ilości ruchu.
  • OBJAWY
  • LECZENIE

Objawy nie są charakterystyczne, pojawia się ból pleców, czasami promieniujący do kończyn dolnych, możliwa jest deformacja tułowia, zanik odruchów, zaniki mięśniowe, niedowłady.

Masaż, zabiegi fizykoterapeutyczne, odpowiednio dobrane ćwiczenia, terapia powięziowa i terapia manualna.

DYSKOPATIA

Jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa, której przyczyną jest zwyrodnienie krążka międzykręgowego, oddzielającego od siebie kolejne kręgi kręgosłupa.
  • OBJAWY
  • LECZENIE

Odcinkowy ból kręgosłupa, ograniczenie ruchomości kręgosłupa, drętwienie kończyn, zaburzenie czucia, napięcie mięśni przykręgosłupowych w zależności od miejsca występowania dyskopatii, uczucie „postrzału”.

Terapia tkanek miękkich, techniki stawowe, laseroterapia, elektroterapia, fonoforeza, lampa solux, kinesiotaping, pole magnetyczne, ćwiczenia wzmacniające, edukacja na temat ergonomii.

BÓL SZYI

Częsta dolegliwość dotykająca dużą grupę osób. Jego przyczyny mogą być różne, począwszy od przeciążenia, nieprawidłowego napięcia mięśni, poprzez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa aż po zmiany strukturalne.
rehabilitacja
  • OBJAWY
  • LECZENIE

Sztywność mięśni szyi, ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia krążenia, a także ból i drętwienie kończyn górnych, jak i graniczenie ruchomości odcinka szyjnego.

Terapia tkanek miękkich, masaż, elektroterapia prądami TENS, naświetlanie lampą Sollux, laseroterapia, ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające.