Specjalistyczna diagnostyka sportowa jest zestawem badań i testów, które pozwalają ocenić stopień przygotowania zawodnika do treningu i ryzyko urazu sportowego. Pozwolą również przybliżyć datę powrotu do sportu po urazie.
W literaturze takie badania noszą nazwę Ready/Return to Sport (RTS) i są prowadzone od wielu lat zarówno w sporcie profesjonalnym, jak i amatorskim. A ich użyteczność w medycynie sportowej nie sposób podważyć. Jednak dostępność i powszechność takiego procesu diagnostycznego jest drastycznie niewystarczająca w stosunku do osób aktywnych sportowo.
Jaka jest celowość wykonywanych badań?
Na podstawie opisanych badań jesteśmy w stanie z dużą dokładnością ocenić braki funkcjonalne występujące u zawodnika. Dzięki zindywidualizowanym zaleceniom w kwestii treningu i rehabilitacji dążymy do wyrównania powstałych deficytów. Monitorujemy postępy nie tylko procesu usprawniania, ale także treningu.
Cyklicznie powtarzane badania profilaktyczne mogą sprawić, że maksyma “lepiej zapobiegać, niż leczyć” przestanie być pustym frazesem. A w końcu zacznie istnieć w praktyce. Specjalistyczna diagnostyka sportowa to klucz do sukcesu zawodników.