Uroginekologia

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się dolegliwościami u kobiet w ciąży, kobietami, które urodziły naturalnie lub przez cesarskie cięcie (dolegliwości, bezpieczny powrót do aktywności fizycznej), osobami po przebytych zabiegach w obrębie brzucha, terapią blizn pozabiegowych, rozejściem mięśni prostych brzucha, nietrzymaniem moczu, bólami brzucha/miednicy/krzyża, bolesnym współżyciem.

Fizjoterapia kobiet w ciąży

Fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadza z pacjentem wywiad oraz badanie. Na tej podstawie dobiera odpowiednie techniki terapeutyczne, edukuje pacjenta odnośnie czynności dnia codziennego, przedstawia indywidualny plan terapii, uczy odpowiednich ćwiczeń, koryguje postawę, zaleca co należy robić w okresie pomiędzy wizytami oraz kontroluje postępy terapii.

fizjoterapia uroginekologiczna

Elektromiografia

Prócz terapii manualnej oraz ćwiczeń, bardzo pomocna jest również elektromiografia (EMG) z biofeedback.

Dzięki urządzeniu EMG za pomocą elektrody dopochwowej(pacjentka aplikuje ją samodzielnie) możemy zwizualizować pracę mięśni w formie wykresu. Dzięki temu pacjent może mieć kontrolę nad wykonywanymi ćwiczeniami oraz ich jakością, widzi na monitorze siłę skurczu oraz czy w fazie relaksu mięsień odpowiednio się rozluźnił.

Jest to także dobra metoda umożliwiająca naukę napinania mięśni dna miednicy, która czasem bez pomocy EMG bywa trudna. Biofeedback umożliwia także obserwację postępów w terapii. W uzasadnionych przypadkach można również stosować elektrostymulację mięśni, która działa przeciwbólowo a także wspomaga siłę skurczu.

fizjoterapia uroginekologiczna

Tejpowanie w ciąży

Kinesiotaping (plastrowanie) w ciąży to bezpieczna i nieinwazyjna metoda terapii, którą stosować można w każdym trymestrze, a nawet po porodzie. Dzięki elastycznym, oddychającym taśmą możemy skutecznie pozbyć się dolegliwości bólowych związanych z fizjologicznymi zmianami organizmu.

Zastosowanie znajduje w bólach pleców, bólach lędźwi, rwa kulszowa, bólach szyi, bólach spojenia łonowego.

fizjoterapia uroginekologiczna

Przygotowanie do porodu

Poród to dla przyszłej mamy nie lada wysiłek fizyczny, jak i psychiczny. Przygotowanie do porodu pod okiem fizjoterapeutki pomoże uzyskać spokój podczas tak ważnego wydarzenia. Przygotuje ciało i umysł na spotkanie z nowonarodzonym dzieckiem.